Connect with us

Αθλητικά

Έγραψε ιστορία ο Χαρίλαος Τρικούπης! (vid)

Με buzzer-beater του Γκριν ο Χαρίλαος Τρικούπης νίκησε με 73-70 τον Άρη, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Basket League. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Αγραβάνης με 15 πόντους.

Οι δύο διακοπές ρεύματος στο ΔΑΚ Αγρινίου δεν πτόησαν τον Χαρίλαο Τρικούπη, που είχε από το ξεκίνημα του αγώνα τον έλεγχο και πήρε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι με ατσάλινη άμυνα,  πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα και με περισσότερα κερδισμένα ριμπάουντ κατάφεραν να επικρατήσουν του Άρη, που φάνηκε ότι ξύπνησε αργά, με μπροστάρη τον Φλιώνη, αλλά δεν ήταν αρκετό για να κάνει την ανατροπή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Άρη να κρατά μικρό προβάδισμα (11-14) και τον Αγραβάνη από πλευράς γηπεδούχων να δίνει λύσεις (13-14), ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά, 17-19, με εύστοχο τρίποντο του Μιλόσεβιτς στη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» άνοιξαν την υπέρ τους διαφορά, στο +10 (19-29) με τους Ντραγκίσεβιτς, Φλιώνη και Κουζέλογλου διαφορά όμως που εξανεμίστηκε καθώς ο Χαρίλαος Τρικούπης «κοίμισε» τον Άρη, σε άμυνα και επίθεση έκανε ένα σερί 14 πόντων (με τους Σαχπατζίδη, Μάθις και Αγραβάνη) βρίσκοντας λύσεις κοντά στη ρακέτα και παράλληλα αφήνοντας τον Άρη για περίπου 3.30 λεπτά χωρίς να σκοράρει. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν πόντους μόνο από τη γραμμή των βολών, πήραν προβάδισμα ξανά (35-36) με τον Φέργκιουσον όμως να διαμορφώνει επίσης με βολές στη λήξη του ημιχρόνου το 37-40, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να κλείνει το πρώτο μέρος έχοντας 13/17 δίποντα (76%).

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ κακή για τον Άρη, όπως φανερώνει και το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου (19-9) με τον Χαρίλαο Τρικούπη να αμύνεται πολύ καλά και τους κίτρινους να μην βρίσκουν λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι αν και άνοιξαν τη διαφορά με την αρχή της τρίτης περιόδου, ξανά δεν κατάφεραν να την κρατήσουν και από το 41-48, έγινε το 56-49.

Στην τελευταία περίοδο, η διαφορά εκτοξεύτηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, με τρίποντο του Χατζηνικόλα διαμορφώθηκε το 62-51 (+11), υπέρ του Χαρίλαου Τρικούπη. Ο Φλιώνης, με σερί δικών του πόντων μείωσε σε 66-59 και αφύπινισε την ομάδα του.  Το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε θρίλερ με τον Φλιώνη πρωταγωνιστή, να μειώνει αρχικά  στους -4, (68-64) και έπειτα στον πόντο (68-67), ενώ με βολές ο Τσάλμερς στα τελευταία δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 70-70 αλλά μεbuzzer beater ο Γκριν έδωσε τη νίκη στο Χαρίλαο Τρικούπη.

Από πλευράς γηπεδούχων με 15π., πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγραβάνης, ενώ ο Φλιώνης σημείωσε 18π.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70